Membership List

 Membership List

(the names are listed by category and in alphabetical order)
(updated as of 03 June 2016) 
FELLOWS
NAME DESIGNATION COMPANY CITY STATE
Mr Paul Appleby   Braemar ACM Shipbrokers Perth  WA
Mr Christopher Burn Director Navigator Shipbroker Ltd Auckland NZ
Mr  Hemant Chopra    Teekay Shipping (Australia) Pty Ltd Botany NSW 
Mr Peter Cookson Director SeaBoats Australia Pty Ltd North Sydney NSW
Mr Andrew Cumming   Stolt-Nielsen Limited Melbourne VIC
Capt Nigel D’Souza Director OceanXpress Shipping & Logistics Dingley VIC
Capt Robert Hawkins Director/General Manager Western Viaduct Marine Auckland NZ
Capt Peter Klausen     Legana TAS
Mr William Macdonald Group General Manager Neptune Pacific Line Clareville Beach NSW
Mr Anthony Pegum Australian Representative Molbulk Carriers Pty Ltd Beaconsfield WA
Mr Peter Quirk Director R S Platou (Australia) Crows Nest NSW
Mr  Stephen Randall  Director  Strategic Marine;  Bridgewater Marine  Melbourne  VIC
Mr David Roger   Clarksons Australia Pty Ltd Avalon Beach NSW
Mr Mark Rowland Director Clarksons Austalia Pty Ltd Perth WA
Ms Hiti Taluja  Bulk Liquid Chartering Manager Incitec Pivot Limited Melbourne  VIC 
Mr Nicholas Vann Director Vascoz Pty Ltd Yarra Glen VIC
Mr Johann Weeresinghe Import Client Services Officer Mediterranean Shipping Company (Aust) Pty Ltd Wellington NZ
Capt  Stephen Williams    BHP Billiton Marketing BV  Brisbane  QLD 
MEMBERS
NAME DESIGNATION COMPANY CITY STATE
Mr James A’Beckett   Braemar ACM Shipbrokers Melbourne VIC
Mr Peter Anderson NZ Export Sales Manager Mitsui O S K Lines (New Zealand) Auckland NZ
Capt  Anton Andrado Director AUSmaritime Pty Ltd Melbourne VIC 
Capt Phelorama Antony Marine Pilot Flinders Ports Port Adelaide Royston Park SA
Mr Kevin Appleton Commercial Manager Conway Shipping Limited (Seatrade NZ) Tauranga NZ
Mr Leo Berntsen Chartering Manager Agility Project Logistics Boondall QLD
Mr  Andrew Browne    Schenker Australia Pty Ltd  Perth  WA 
Ms Feng Cai Shipping Manager Pacific Forest Products New Zealand Limited Auckland NZ
Mr Stephen Carra Freight Manager Olam International Pty Ltd Melbourne VIC
Capt Francis Castellino Safety Investigator Office of the Chief Investigator Melbourne VIC
Miss Yoyo Chu Chartering Manager Pacific Basin Shipping (New Zealand) Pty Ltd Auckland NZ
Mr  Stuart Chandler    Townsville Shipping Agencies  Townsville  QLD 
Mr  Phillip Corboy    Horizon Shipbrokers Ltd  Auckland  NZ 
Mr  Peter Crivelli    BBC Chartering Australa Pty Ltd  Melbourne  VIC 
Capt Sanjay Dhareshwar   Rightship Mt Waverley VIC
Mr Peter Dunn Director Metallurgical Coal Logistics Peabody Energy Australia Pty Ltd Enoggera QLD
Mr Merwin Faria Global Manager Procurement Projects Orica Australia Pty Ltd Berwick VIC
Mr Ben Geneve Logistics Manager Shipping CBH Pty Ltd Darch WA
Mr Tony Gesmundo Assistant Operations Manager Sea Corporation Pty Ltd Winthrop WA
Mr Simon Glynn Commercial Manager Fonterra Auckland NZ
Mr Tony Jansen   Pacific Basin Shipping (New Zealand) Pty Ltd Auckland NZ
Mr Julian Jarvis   Incitec Pivot Limited Sai Ying Pun Hong Kong
Mr Mahim Khanna General Manager PO Shipping North Sydney NSW
Capt Arvind Kumar    Anglo Eastern Group, Hong Kong  Brisbane  QLD 
Mr Adam Kuner Manager Odfjell Australia Pty Limited Melbourne VIC
Mr Brad Newman General Manager Mazu Shipping P/L Applecross WA
Mr Ian Norquay   MUR Shipping Australia Pty Ltd North Sydney NSW
Mr Mark North     Subiaco WA
Mr Hans Oppl   Simpson Spence & Young    Ltd North Sydney NSW
Mr Jamie Paxton   Mineral Commerce Services Pty Ltd Hawthorn VIC
Mr Rossen Petkov Director R S Platou (Australia) Pty Ltd Melbourne VIC
Ms Emily Pointon   CSL Australia St Leonards NSW
Mr Tim Polson   Asiaworld Shipping Services Pty Ltd Moorooka QLD
Mr  Joe Primerano   Sit Gas Controls Pty Ltd  Melbourne  VIC 
Mr Timion Rosso Director Agrow Australia Pty Ltd The Rocks NSW
Mr Ron Salter Commercial & Maritime   Arbitrator & Mediator Toorak VIC
Mr Tim Shervington Commercial Manager Panoramic Resources   Limited     Mooliabeenee WA
Ms  Davina Shields    AIS Brokers  Sydney  NSW 
Mr Jason Smith   MUR Shipping Australia Pty Ltd North Sydney NSW
Ms Belinda Snell   Nautilus Shipping Agency     Mt Maunganui NZ
Mr Greg Stroud Chartering MUR Shipping Australia Pty Ltd Ellanora Heights NSW
Mr  George Tabeagbaw  Gulf Agency Company  Brisbane  QLD 
Ms  Manisha Taneja      Sydney  NSW 
Mr   Andrew Tonkin   Pasific Basin Shipping Ltd  Melbourne  VIC 
Mr Eric White Shipbroker Simpson Spence & Young    Ltd North Sydney NSW
Mr Stuart Wilkinson Ship Broker Braemar ACM Shipbrokers Melbourne VIC
LIFE
NAME DESIGNATION COMPANY CITY STATE
Mr Robert Devlin     Auckland NZ
Mr Jim Ellis     Auckland NZ
Mr Ian Farquhar     Dunedin NZ
Mr Ray Harrop     Bermagui NSW
Mr David Inglis     Blackburn VIC
Mr James Laird     North Shore City NZ
Mr G Simmons     Narooma NSW
Mr J Vandenberg     Glen Iris VIC
RETIRED
NAME DESIGNATION COMPANY CITY STATE
Mr Ian Blackman Member   Metung VIC
Miss Mary Caulton Member Northland NZ
Mr Pater Chan Member Phillip Bay NSW
Mr Robert Dick Member Sydney NSW
Mr Abraham Dijkstra Member Tapping WA
Mr Peter Entwistle Member Epsom NZ
Mr John Harding Fellow   Sydney NSW
Mr John Lewis Fellow Sydney NSW
Mr Graham Michalanney Fellow Melbourne VIC
Mr  Dennis O’Keeffe  Member  Melbourne  VIC 
Ms Janine Robertson Member   Point Cook VIC
Mr  Richard Strachan  Fellow    New Gisborne  VIC 
Capt Michael Wade Fellow   Auckland NZ
Mr Alfred Willings Fellow St Ives NSW
STUDENTS
NAME DESIGNATION COMPANY CITY STATE
Mr Brendan Abrams Contracts Administrator Offshore Marine Alliance Perth WA
Mr Samuel Adam     Wellington NZ
Ms  Svetlana Androsova      Brisbane  QLD 
Mr  Mina Awad    Incitec Pivot Limited  Melbourne  VIC 
Mr Damien Barrow   Asiaworld Shipping Artarmon NSW
Miss Jessica Barton   MR Shipping South Melbourne VIC
Mr Peter Batri   Farstad Shipping Hawthorn East VIC
Mr Cameron Blake   R S Platou (Australia) Richmond VIC
Mr Alexander Blott Project Coordinator PB Towage Fremantle WA
Mr Eoin Bosley Scheduling Assistant CSL Australia Pty Ltd ST LEONARDS NSW
Mr Jamie Bradford  
Miss Katya Burgess   Pacific Direct Line Auckland NZ
Mr Alistair Claridge   Pacific Basin Shipping (New Zealand) Pty Ltd Auckland NZ
Mr  Robert Coleman         
Mr Stephen Collett   Global Work Boats Fremantle WA
Ms Jamile Cunha Operations Assistant Murship Dee Why NSW
Ms Fazilat Dandie Logistics Officer Supply Direct Pty Ltd Canning Vale WA
Miss Tamara De Silva   Ceva Freight Australia Pty Ltd Rosebery NSW
Mr Walter Denley Shipbroker Horizon Shipbrokers Ltd Auckland NZ
Mr Troy Devine   R S Platou (Australia) Crows Nest NSW
Mr Dinesh Dhawan     Westmead NSW
Mr John Di Giovanni   Westlink Logistics Mosman Park WA
Mr Shaun Dinsdale   Clarksons Australia Pty Ltd Perth WA
Mr  Ben Dudman         
Mr Lincoln Dundas     Mentone VIC
Mr  Nikhil Fernandes      Melbourne  VIC 
Mr Ernesto Ferraro   MUR Shipping Manly NSW
Mr Timothy Fettis   R S Platou (Australia) Baldivis WA
Mr Kristian Fuessel     Caulfield South VIC
Mr Jake Gee   R S Platou (Australia) Millers Point NSW
Mr Jerom Geerts Shipbroker ACM Endeavour Pty Ltd South Yarra VIC
Mr Gordon Gow   Braemar ACM Shipbrokers Subicaco WA
Mr Douglas Griffiths     Ashfield NSW
Miss Fiona Hansen Commercial Services Officer Asia World Mazu Shipping Pty Ltd Como WA
Mr Jeremy Harris Export Operations JF Hillebrand New Zealand Ltd Auckland NZ
Mr James Harwood     Port Hedland WA
Mr   Andrew Herman        
Mr  B Hogan    M R Shipping Pty Ltd    
Mr James Hopton Chartering Officer BBC Chartering Australia Pty Ltd Prahran VIC
Ms  Samantha Iqbal    Pacific Forests Pty Ltd  Auckland  NZ 
Mr Philip Janholt   ACM Shipping Endeavour Pty Ltd South Yarra VIC
Mrs  Chaturi Jayakody Arachchige         
Ms Vithiya Jeyanandarajah Economist Bureau of Resources & Energy Economics Strathfield NSW
Mr  Lee Jingsong     Auckland  NZ 
Miss Kate Johnson   Oceangas Services Australia Sydney NSW
Mr Davor Koleb Marine Superintendent Dorval Tankerships Pty Ltd Richmond VIC
Mr Michael Laloli    
Mr Allister Laurent   Pacific Basin Shipping (New Zealand) Pty Ltd Auckland NZ
Ms Jamile Paula Leite Cunha        
Mr  Jason Light         
Capt Sean Liley     Carlton VIC
Mr Jordan Low   Incitec Pivot Limited Doncaster East VIC
Mr  M Macphail         
Mr Andrew Mangan Executive SE Shipping Lines Pty Ltd Dulwich Hill NSW
Mr Jack Mann     Melbourne VIC
Mr Brice Marion Assistant Commercial Manager PB Sea-Tow (NZ) Ltd Auckland NZ
Mr  George Matheson         
Ms Sarah Merry Logistics Manager Supply Direct Pty Ltd Canning Vale WA
Mr Mitchell Metcalf     South Yarra VIC
Mr James Morrison     Melbourne VIC
Mr  Andrew Murphy         
Miss Rebecca Myers   Macrofertil North Fremantle WA
Miss Anna Mylam     Bondi Junction NSW
Msr Yuri Newdick        
Mr Lawrence O’Callaghan        
Ms Yenny Pacheco Bernal   Rhumb Maritime P/L Brighton VIC
Mr Alexander Piccolo   CBH Group WEST PERTH WA
Miss Nicole Pisani Manager Treasury and Marketing CBH Resources Limited North Sydney NSW
Ms Ka Tik Poon   Orient Overseas Container Line   Hong Kong
Mr Benjamin Quintner   Pacific Pontoon & Pier St Lucia QLD
Mr Thomas Rix   R S Platou (Australia) Richmond VIC
Mr  Samuel Robin         
Mr Gareth Ryan     Nollamara WA
Mrs  M Schoenpflug    Stolt-Nielsen Limited  Melbourne  VIC 
Mr Simon Shadforth Chartering & Shipping Supervisor CBH Group West Perth WA
Miss Davina Shields   AIS Brokers   Singapore
Mr  George Smirilios         
Mr Rohan Stagg Logistics Specialist   East Melbourne VIC
Ms Hafsa Sultan   Incitec Pivot Ltd Melbourne VIC
Mr Nidal Sultan       
Mr  James Summers         
Mr  Riaan Swart    Wilhelmsen Ships Service Pty Ltd  Melbourne  VIC 
Mr James Swinburne     Melbourne VIC
Mr Saul Thompson   Seacorp Pty Ltd    
Mr Farhad Umrigar     Auckland NZ
Mr  Prashant Waghela         
Mr Lachlan Wang   Incitec Pivot Limited Southbank VIC
Mr L W Wang         
Ms Wei Wang   Cosco Oceania Chartering Pty Ltd Port Melbourne VIC
Ms Jessie Williams   Jebsens International Australia Melbourne VIC
Ms Yui Yamaguchi Cargo Management Officer Swire Shipping P/L Sydney NSW
 
 
NOTICES & EVENTS:

Bespoke Professional Development Courses - The ICS (ANZ Branch) is offering bespoke courses and workshops specific to the needs of the client, delivered by ICS approved tutors.


International Tutorship Program - The Australia and New Zealand Branch is also an International Teaching Centre, bringing the International Tutorship program right to your doorstep. Find out more by emailing icsanz@icsanz.com.


Annual General Meeting 2016 - The ICS Branch AGM was held on Thursday 11 August 2016 in Melbourne. The minutes of the meeting will be posted shortly.


We welcome our newest Members - The ANZ Branch is pleased to welcome our newest members.


Copyright ICSANZ © 2017. All Rights Reserved.