Member List

Member List

(the names are listed by category and in alphabetical order)
(updated as of 14 September 2019) 

Type

Title

First name

Family name

Company

Country

Life

Mr

Robert

Dick

 

Australia

Life

Mr

Peter

Entwistle

Oceanic Shipping Ltd

New Zealand

Life

Mr

Ian

Farquhar

 

New Zealand

Life

Mr

Harry

French

 

Australia

Life

Mr

Ray

Harrop

 

Australia

Life

Mr

David

Inglis

 

Australia

Life

Mr

J

Vandenberg

 

Australia

Life

Capt

Michael

Wade

 

New Zealand

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Type

Title

First name

Family name

Company

Country

Fellow

Mr

Paul

Appleby

Braemar ACM Shipbroking Pty Ltd

Australia

Fellow

Mr

Christopher

Burn

Navigator Shipbrokers Ltd

New Zealand

Fellow

Mr

Andrew

Cumming

Stolt-Nielsen Limited

Australia

Fellow

Capt

Nigel

D’Souza

OceanXpress Shipping & Logistics

Australia

Fellow

Capt

Robert

Hawkins

Western Viaduct Marine

New Zealand

Fellow

Capt

Peter

Klausen

 

Australia

Fellow

Mr

Adam

Kuner

Odfjell Australia Pty Limited

Australia

Fellow

Mr

Nelson

LeBlond

Strong Maritime Services

Australia

Fellow

Capt

Norman

Lopez

 

Australia

Fellow

Mr

William

Macdonald

Neptune Pacific Line

Australia

Fellow

Capt

Asoka

Munidasa

Independent Maritime Ser. Pty Ltd

Australia

Fellow

Mr

Anthony

Pegum

Mitsui OSK Lines

Australia

Fellow

Mr

Peter

Quirk

Affinity Shipbrokers Austrealia

Australia

Fellow

Mr

Stephen

Randall

Bridgewater Chartering Pty Ltd

Australia

Fellow

Mr

David

Roger

P & O Maritime Services Pty Ltd

Australia

Fellow

Mr

Mark

Rowland

Clarkson Australia Pty Ltd

Australia

Fellow

Ms

Hiti

Taluja

Incitec Pivot Limited

Australia

Fellow

Mr

Nicholas

Vann

Vascoz Pty Ltd

Australia

Fellow

Mr

Johann

Weeresinghe

L.G. Anderson Transport Ltd

New Zealand

Fellow

Capt

Stephen

Williams

BHP Billiton Marketing  BV

Australia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Type

Title

First name

Family name

Company

Country

Member

Mr

James

A’Beckett

Braemar ACM Pty Ltd

Australia

Member

Mr

Peter

Anderson

Mitsui O S K Lines (New Zealand)

New Zealand

Member

Capt

Anton

Andrado

AUSmaritime Pty Ltd

Australia

Member

Capt

Phelorama

Antony

Flinders Ports

Australia

Member

Mr

James

Atkinson

Braemar ACM

Singapore

Member

Mr

Leo

Berntsen

 

New Zealand

Member

Mr

Anthony

Brazenor

Inchcape Shipping Services

Australia

Member

Ms

Sydney

Bridges

Pacific Basin Shipping Canada Ltd

Canada

Member

Mr

Andrew

Browne

Schenker Australia Pty Ltd

Australia

Member

Ms

Feng

Cai

Pacific Forest Products NZ Ltd

New Zealand

Member

Capt

Francis

Castellino

Office of the Chief Investigator

Australia

Member

Mr

Stuart

Chandler

Townsville Shipping Agencies

Australia

Member

Capt

Josephine

Clark

Port Authority of New South Wales

Australia

Member

Mr

Phillip

Corboy

Horizon Shipbrokers Ltd.

New Zealand

Member

Mr

Nigel

Crocombe

Hudson Shipping Lines Incv

Australia

Member

Capt

Sanjay

Dhareshwar

Right Ship Pty Ltd

Australia

Member

Ms

Janani

Dissanayake

 

Australia

Member

Mr

Allen

Dobie

CSL Australia

Australia

Member

Mr

Peter

Dunn

Peabody Energy

Australia

Member

Mr

Merwin

Faria

 

Australia

Member

Mr

Ben

Geneve

 

Australia

Member

Mr

Tony

Gesmundo

 

Australia

Member

Mr

Simon

Glynn

Fonterra Co-operative Group Limited

New Zealand

Member

Mr

Richard

Harris

Maritime Safety Queensland

Australia

Member

Mr

Julian

Jarvis

 

Australia

Member

Capt

Mahim

Khanna

TBA bv

Australia

Member

Capt

Arvind

Kumar

Anglo Eastern Group , Hongkong

Australia

Member

Mr

Allister

Laurent

Pacific Basin Shipping (NZ) Ltd

New Zealand

Member

Mr

Derek

Luxford

 

Australia

Member

Mr

Rochelle

Macwan

 

New Zealand

Member

Mrs

Rasika

Mudalige

The China Navigation & Co Ltd

New Zealand

Member

Mr

Bradley

Newman

Mazu Shipping P/L

Australia

Member

Mr

Michael

Newman

Oil Search

United Kingdom

Member

Mr

Ian

Norquay

MUR Shipping BV

UAE

Member

Mr

Mark

North

Thurlestone Shipping

Australia

Member

Mr

Hans

Oppl

Simpson Spence & Young  Ltd

Australia

Member

Mr

Jamie

Paxton

Minerals to Market Pty Ltd

Australia

Member

Mr

Irosh

Perera

Fortescue Metal Group

Australia

Member

Mr

Rossen

Petkov

Affinity Shipbrokers Australia Pty Ltd

Australia

Member

Mrs

Emily

Pointon

CSL Australia

Australia

Member

Mr

Tim

Polson

Australian Independent Shipbrokers

Australia

Member

Mr

Joe

Primerano

Sit Group (Sit Gas Controls Pty. Ltd.)

Australia

Member

Mr

Timion

Rosso

Agrow Australia

Australia

Member

Mr

Ron

Salter

 

Australia

Member

Mr.

Munaf

Shaikh

Propel Marine

Australia

Member

Mr

Timothy

Shervington

Panoramic Resources Limited

Australia

Member

Miss

Davina

Shields

AIS Brokers

Australia

Member

Mrs

Dilini

Sirimanna

 

Australia

Member

Ms

Belinda

Snell

Nautilus Shipping Agency

New Zealand

Member

Mr

Gregory

Stroud

Marine Leisure and Assess

Australia

Member

Mr

George

Tabeagbaw

Gulf Agency Company

Australia

Member

Ms

Manisha

Taneja

Incitec Pivot Ltd

Australia

Member

Mr

Patrick

Turner

 

Australia

Member

Mr

Felix

Van Aalst

Wallace Investments Limited

New Zealand

Member

Capt

Sagaya

Villava Rayen

Karara Mining Limited

Australia

Member

Mr

Eric

White

Simpson Spence Young

Australia

Member

Mr

Stuart

Wilkinson

CSL Australia Pty Ltd

Australia

Member

Mr

Charles

Willis

Mid-Ship Group Australia Pty Ltd

Australia

Member

Mr

Boon

Wong

 

Singapore

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Type

Title

First name

Family name

Company

Country

Retired

Ms

Mary

Caulton

Mezzo Ltd

New Zealand

Retired

Mr

Peter

Chan

 

Australia

Retired

Mr

Peter

Cookson

SeaBoats Australia Pty Ltd

Australia

Retired

Mr

Abraham

Dijkstra

 

Australia

Retired

Mr

Richard

Godson

 

Australia

Retired

Mr

John

Harding

 

Australia

Retired

Mr

John

Lewis

 

Australia

Retired

Mr

Graham

Michalanney

H. Clarkson and Co Australia

Australia

Retired

Mr

Dennis

O`Keeffe

Australian Tanker Brokers

Australia

Retired

Ms

Janine

Robertson

 

New Zealand

Retired

Mr

Kenneth

Stewart

 

Australia

Retired

Mr

Richard

Strachan

 

Australia

 

 
 

 

NOTICES & EVENTS:

We welcome our new Members - The ANZ Branch is pleased to welcome our new members.


Bespoke Professional Development Courses - The ICS (ANZ Branch) is offering bespoke courses and workshops specific to the needs of the client, delivered by ICS approved tutors.


International Tutorship Program - The Australia and New Zealand Branch is also an International Teaching Centre, bringing the International Tutorship program right to your doorstep. Find out more by emailing icsanz@icsanz.com.


All Hands! - Read our Branch Newsletter


Annual General Meeting 2019 - The ICS Branch 2019 AGM was held on Thursday 29 August in Melbourne. The minutes of the AGM will be distributed shortly.


Copyright ICSANZ © 2019. All Rights Reserved.